Előző
11. oldal

Dzsajháni szövegéből származó tudósítások mondják a magyarok életmódjáról a következőket: "Sátraik vannak, és együtt vonulnak a sarjadó fűvel és a zöld vegetációval ... Amikor eljönnek a téli napok, mindegyikőjük ahhoz a folyóhoz húzódik, amelyikhez éppen közelebb Van. Ott marad télire és halászik. A téli tartózkodás itt alkalmasabb számukra... A magyarok országa bővelkedik fákban és vizekben. Talaja nedves. Sok szántóföldjük van."13
Az állattenyésztés ismeretének bővülését bizonyítják következő szavaink: bika, ökör, tinó, ünő, borjú, ürü, kos, toklyó, üvecs (kétéves juh), gyapjú, kecske, olló (kecskegida), disznó, ártány, serte, karám, köpű, író, sajt, teve, tyúk, béklyó, ól, gyeplő, tengely, kantár. A lótenyésztéssel kapcsolatos szavak alig gyarapodtak. Ellenben a marha- és juhtartás fogalomköre jelentősen gazdagodott. Az állattartás nem a lóállománnyal, hanem a helyhez kötöttebb gazdálkodásra jellemző marhaállománnyal gyarapodott. Az ekefogatolás szempontjából a marhatartás fejlődése volt fontos.
A magyarok a téli napok beköszöntéig a folyók közi síkságokon legeltették állataikat, a telet a folyamparti településeiken töltötték, nyilván jószágaikkal együtt. Valamennyi szaltovo-majaki település folyamparti, ez tehát nem specifikusan magyar települési rend volt. A magyarok a sztyeppen kialakult települési szabályhoz igazodtak. Vízparti, természeti jellegzetességekhez, életmódhoz tartozó fogalmakat jelölnek nyelvünknek ismeretlen eredetű, következő szavai: bürök, ebes (ingoványos), fenyér (vízjárta helyen termő fű), föveny (vízparti homok), gyep, háporty (vízjárta helyen termő növény), hínár, imola (szittyós hely), káka, kákics (vízinövény), linkó (süppcdókes hely), mart (vízpart), nád, rét, sás, séd(forrás, patak), semlyék (vizenyős hely), cakó (gólya), gém, gólya, kócsag, csiga, csík (hal), dörgécse (sügérféle hal), garda (halfajta), kecsege, ponty.
Az etelközi magyarokhoz hasonló gazdálkodást folytató népeknél családonként átlagban, az állatfajtól függően, 5-25 darabból álló nyáj jutott. Az etelközi magyar családok száma, a becslések szerint, 100 ezer körül alakult, így állatállományuk jelentősre rúgott.


13. MEH 86, 88