Előző 56. oldalEnnek szemléletes megnyilatkozása, hogy a Duna-jobbparti fejedelmi partvonalat, amelyet Árpád és Kurszán még a besenyő veszély miatt választott, feladta, és fejedelmi szállásváltó útját a Duna bal partján választotta meg. Ezáltal részben saját öröklött partvonalára húzódott vissza, de részben elfoglalta Tas fia Lót partvonalát is.
Téli szállása az atyai szálláshely, Zolla közelében levő Aranyán, vagyis "Aranyos hely" (Aureus locus), a mai Apatin lehetett, melynek közelében, a Duna révjénél káliz böszörményeket telepített. Nyári szálláshelyét. a Csepel-sziget védelmében, a sziget keleti bejárójánál fekvő Taksony nevű falu jelzi. Az ehhez tartozó dunai révhely Pest lett, melynek római építésű várát böszörményeknek adta, hogy karavánszerájt létesítsenek, és részére vámot szedjenek. A nomád berendezkedésre jellemző módon Pesten a révész szolgálatot bolgár-szlávok látták a, amint erre a 11. század közepi egyik pesti révésznek szláv Mutimir nevéből és társainak 11. század végi "heretikus" megjelöléséből következtethetünk.
Védelmi szempontból a legnagyobb gondot Pannonia biztosítása okozta. Bulcsúnak és katonai kíséretének pusztulása nem csupán azt jelentette, hogy nemzetsége részfejedelmi méltóságát és más nemzetségek feletti törzsfői uralmát elvesztve visszaszorult Zala megyébe, szűkebb nemzetségi szállásterületére, hanem azt is, hogy Nyugat-Magyarország védelme meggyengült. Ebben a helyzetben katonai erő nyugatra telepítése és a gyepűvédelem kifejlesztése vált időszerűvé.Taksony intézkedéseiből annyi megállapítható, hogy Panuonia védelmét egy új hadvezér vette át, az egyetlen név szerint ismert vezér Taksony korából: Apor. Apor nevét és vezérsége emlékét az igen archaikus Botond-monda tartotta fenn. Eszerint Apor volt a vezére annak a hadseregnek, amelyben Botond vitézkedett Konstantinápoly kapujánál 958-ban, Aport pedig a magyarok "közakaratból" tették meg "kapitánnyá". "Kapitány" szóval a krónikaíró nem csupán a hőt vezért jelölte, hanem Árpád fejedelemtől Bulcsú harkáig és Lót hercegig minden 10. szazadi vezéralakot. Apor vezéri szerepével a helynevek és a birtokviszonyok teljes összhangban vannak: