Előző
49. oldal

Nem érte idegen támadás a nyitrai dukátust, ezért itt csak a férfi-állomány jelentékeny csökkenésével kell számolnunk. A népszaporulat visszaesése e területen - más magyarországi vidékekhez viszonyítva -hozzájárulhatott ahhoz, hogy a Kisalföldbe észak felől torkolló folyó-völgyekben kevésbé jöttek létre magyar falutelepülések, mint az Ipoly, Zagyva, Tarna, Sajó, Bódva és Hernád völgyeiben. Mindez a Morva, Vág. Nyitra, Zsitva és Garam völgyeiben és a hegylábaknál élő morva és szlovén lakosság fennmaradásához Is hozzájárult, aminek következtében e népesség helyi összetevőjévé válhatott a hegyvidék 12-15. századi betelepítése után kialakult szlovák etnikumnak.
A Morva menti régi morva városok az ásatások szerint 950 tájáig éltek lecsökkent életműködéssel tovább; a 960-as évektől terjedő S végű haj-karikák divatját már nem élték meg. Valószínű, hogy lakosságukat, amely Henrik 951. évi támadása után helyben maradt, a gyepűelvévé változtatott területről a belső részekre telepítették, és ekkor keletkezhetett a Maról ‘morva’ nevű falvak egy része.
Összegezve az elmondottakat, az augsburgi Vereség a magyar és magyarokkal együtt élő szláv köznépet, valamint, annak mezőgazdasági termelését lényegében nem érintette, tehát az életforma megváltozására komoly hatása nem lehetett. A középréteget jelentő katonai kíséretnek és katonai segédnépeknek hozzávetőleg csak egynegyede vett részt az akcióban, s bár számottevő, de meghatározatlan részük odaveszett, a demográfiai veszteség a többnejűség és a levirátus révén nagyrészt pótlódott.
A magyar népet tehát az augsburgi vereség katonailag nem sodorta olyan válságos helyzetbe, hogy fennmaradása veszélyeztetetté vált volna.
Magyarok iránt ellenséges historikusok nem egy ízben felvetették, hogy Ottó az augsburgi csata után miért nem semmisítette meg a magyarokat, mint annak előtte Nagy Károly az avarokat.
Ennek első és legfontosabb oka a nomád avar és a félnomád magyar társadalom közti különbség. Az avar birodalom vitézei szétverésével szükségszerűen szétesett, a magyar nép a vitézek részleges pusztulása után is megmaradt.