Előző 34. oldalHol volt a görög püspök székhelye?
Ha Hierotheosz Turkia püspöke lett, kérdéses, hogy székhelyét az őt behozó gyula vagy Turkia fejedelmének valamelyik udvarhelyén tartotta, avagy éppenséggel Pannonia régi püspöki székhelyét újította meg.
Korai bizánci építészeti emlékeket nemcsak Zombor gyula partvonalán (kiszombori kápolna, marosvári keresztelőtemplom) találunk, hanem Fajsz fejedeleni Duna-balparti szakaszán is: Apostagon egy tizenkét karéjos görög templom állt a középkorban. Számításba vehető Szávaszentdemeter, az antik Sirmium is, amely a 9. században Pannonia püspöki székének számított. A görög püspök itteni székhelyének feltevését támogatni látszik az a körülmény, hogy bizánci területen előkerült egy "Theophülaktosz Turkia püspöke" feliratú pecsét, amely hátoldalán Szent Demetert ábrázolja. Noha Magyarországon számos Szent Demeter-nek szentelt egyház volt -- például Szegeden is -‚ Szávaszentdemeter mellett szól, hogy itt a 11. században egy n gy görög monostor működött. E monostor kezdeteiről 1340-ben azt jegyezték fel, hogy egykor görög és szláv szerzetesek éltek benne. A szlávok jelenléte magyarázatul szolgálhat az első görög keresztény missziónak a magyar nyelvben tükröződő szókincsére.
Mivel a görög püspök Magyarországon a görög nyelvvel semmit sem ért a, viszont a szlávokkal régóta szimbiózisban élő magyarok legtöbbje tudott valamit szláv nyelven, a görög püspök bolgár-szláv papi tolmácsokkal kezdhette a az igemagyarázatot. E görög vezetés alatt álló bolgár-szláv térítés emlékei lehetnek nyelvünk szláv egyházi terminológiájának bolgár-szláv, illetve görögkeleti elemei: kereszt, karácsony, szent, pap, barát stb.
Az udvarhelyeken és egy-egy szlávok lakta gócban megindulhatott a templomépítés, de hogy a görög szentek tiszteletére emelt egyházak (Szent Demeter, Szent Pantaleon, Szent Kozma és Damján, Szent György) mennyiben kapcsolhatók e legkorábbi térítési hullámhoz, mennyiben a 11-12. századi görög befolyáshoz, és mennyiben a latin egyházba inkorporált görög kultusz visszatükröződései, az esetenként mérlegelendő.