Előző
21. oldal

A császár Theophánerz patríciust. császári főkincstárnokot, a szenátus elnökét küldte ki tárgyalásra, melynek eredményeképpen a görögök a foglyokat drága szövetek ellenében kiváltották, és létrejött a béke. A Bizáncban 949-ben követként megfordult Liudprand szerint a görögök és a bolgárok hosszabb ideje évi adót fizettek a magyaroknak. Ennek 934. évi kezdetére mutat, hogy a magyarok ezt követően kilenc évig megkímélték Bizáncot.
A konstantinápolyi hadjárat a magyar kalandozárok korának egyik legjobban kitervelt és végrehajtott akciója volt, amellyel Szabolcs vezér megmentette azt, amit Merreburgnál elvesztett: ax évi adókkal sikerült rendszeres bevételét és ezen keresztül katonai hatalmát, tekintélyét biztosítania.
Az adott időben a magyar fejedelmek még Arnulf bajor herceggel és Hugó itáliai királlyal voltak szövetséges viszonyban; a kalandozók országukon pusztítás nélkül vonultak át, ha ellenfeleik megtámadására mentek. A helyzet 935-ben komplikálódott, amikor a két szövetséges egymásra támadt, Arnulf ugyanis hadjáratot indított Hugó ellen, és elfoglalta Veronát. Mivel a magyarok ezzel egyidejűleg bántatlanul átkeltek Bajorországon, és megtámadták Felső-Burgundiát, melynek királya, Rudolf 933-bam szövetséget kötött Hugóval, bizonyosra vehető, hogy a magyar támadás Arnulf felkérésére történt. Rudolf serege elől azonban a magyarok kitértek, és Itálián át békésen vonultak haza, amit annál inkább megtehették, mert időközben Hugónak sikerült Arnulfot visszaszorítania.
Az európai politika a következő évben - a francia és német király közel egyidejű halálával - került válságos helyzetbe. 936. január 14-én meghalt Rudolf francia király; öccse, Hugó herceg hazahívatta az Angliába száműzött utolsó Karolingot, a gyámoltalan, tizenöt éves IV. Lajost. Ez év július 2-án pedig I. Henrik német király halt meg, és a német választók huszonnégy éves, erélyes fiát, I. Ottót emelték trónra. Mivel mind Franciaországban, mind Németországban várható volt a tartományurak széthúzása, az időpont alkalmasnak kínálkozott egy nagy hadjáratra, amely esetleg adófizetésre kényszeríti az új német és francia királyt.