Előző
30. oldal

Mindenekelőtt a törzsi helynév nem azt jelenti, hogy azon a vidéken a szóban forgó törzs lakott, hanem azt, hogy a törzsnévvel illetett falu lakóit a magát másként nevező környezet, vagy szomszédság ily módon különböztette meg. Még lényegesebb, hogy a törzsi helynévvel nevezett falvakban többnyire jelen van az a "harcos jobbágy" réteg, amely várbirtokon várjobbágy, egyházi birtokon predinális nemes képében jelentkezik, és Magyarországon egyedül ez a réteg eredeztette magát "de qenere" szóval valamely törzsből. Mint szó volt róla, a törzsi helynévvel nevezett falvak általában a bennük lakó vitézekről kapták megkülönböztető nevüket. Ezek a korábban különböző törzsfőknek szolgáló vitézek hovatovább a fejedelem katonai kíséretét alkották, és letelepítésükre a 10. század folyamán került sor, utoljára István király uralma elején.
Ha telepeiket a környezet Nyéknek, Kürtnek vagy (Gyarmatnak mondta, az csupán annyit jelent, hogy a 10. században etnikailag megkülönböztették őket, részben viseletük, szokásaik, nyelvjárásuk alapján, részben öntudatosan vallott népiségük ismeretében, de nem jelenti szükségképpen azt, hogy széttelepítésük idejéig a törzsszervezet etelközi formájában fennállott. E falvak megnevezésében ugyanaz az etnikai szemlélet nyilvánul meg, mint Kalász, Besenyő, Székely, Jászfalu nevet viselő falvaink elnevezésében, amelyből a szórványokat kibocsátó káliz, besenyő, székely vagy jász törzsszervezetre alig vonhatunk le következtetést.
Ha e negatívumok láttán mégis felvetjük a törzsek megtelepedéskori osztódásának lehetőségét, az két településtörténeti megfigyelésből fakad. Az egyik az, hogy a magyar honfoglalás 895-900 között több ütemben zajlott le; a hét törzs mindegyike rendelkezett 895-896-ban ideiglenes szállásterülettel Erdélyben, 896-900-ban átmenetivel a Nagyalföldön, s csak 900-ban került sor Pannónia elfoglalására és a végleges megtelepedésre. Fokozatokban történt birtokbavétel esetén pedig nem szükségszerű, hogy egy-egy új terület elfoglalásakor a régi és új területen általános, új rendezést hajtsanak Végre, hanem az is lehetséges, hogy az újonnan megszállt területen a régi szervezet filiája jön létre, illetve hogy a kedvezőbb szállásterület elfoglalásakor a korábbi, kedvezőtlen szállásterületet is megtartják.