Előző 24. oldalA másik végvidék, amely felé a magyar fejedelmek biztosítani akarták új hazájukat, a Dráva és Száva vidéke volt. E két nagy folyó Karantániából folyt a meghódított Pannónia felé. A magyarok már 901-ben egy tavaszi hadjáratot indítottak Dél-Karantánia, a mai Észak-Szlovénia és Karintia területére. Bár a tartományt feldúlták, amikor nyílt csatára került sor, vereséget szenvedve megfutamodtak. Ugyanezzel az akcióval lehet kapcsolatos, hogy 901-ben újból magyar sereg tűnt fel Lombardiában, s mivel sok kárt nem tettek, feltehető, hogy Karintiából kiszorítva ezen az úton kerültek haza.
Ez a vállalkozás világossá tette a magyar vezérek számára, hogy a hegyes-völgyes ‚ "Korontál"-földön nincs keresnivalójuk, viszont dél-pannóniai uralmukat és a Zágrábon át Itáliába vezető hadiutat nem veszélyeztetik sem a korontálok, sem a tengermelléki horvátok.
Miután a bolgárok már 895-ben feladták Erdélyt és a ,. bolgár végeket", és visszavonultak a Száva és Al-Duna vonalától délre, a besenyők pedig megelégedtek a Kárpátokig és az AI-Dunáig terjedő Etelközzel, aminek jeleként a Dnyeszter átkelőinél levő várakba őrséget állítottak. világossá vált az a földrajzi keret, amelyben a magyarok megtelepedhettek.
Amíg a magyar honfoglalás ütemét a kortársak szűkszavú megjegyzéseiből is meglehetős biztonsággal állapíthatjuk meg, addig a megtelepedésről szemtanú feljegyzése nem maradt. ránk. Ennek ellenére a megtelepedés rekonstruálása nem reménytelen feladat. Az etnikai viszonyok gyökeres megváltozása, illetve átrendeződése, az új berendezkedés olyan mélyreható nyomokat hagyott az új települések rendjében és elnevezésében, az Árpád-kori társadalom struktúrájában és hagyományaiban. Nem utolsó sorban pedig a régészeti leletanyagban, ami már most megengedi egy előzetes kép felvázolását, s ha ma még sok kérdésre nem is tudunk választ adni, reméljük, hogy ezekre a jövő kutatása fényt. fog deríteni.
A megtelepedésre kihatott a kettős beköltözés. Az körülmény, hogy a kabar-székely sereg, illetve Árpád hadereje Vereckénél nyomult a Kárpát-medencébe akkor, amikor a hét törzs népe a besenyők elől menekülve Erdélybe költözött, magyarázatul szolgál arra,