Előző
23. oldal

a magyarok a morva fejedelemséget saját hazájukban megdöntötték. Regino 906-ban, már mint a múltban történt eseményről számol be arról, hogy Szvatopluk halála (894) után "országát fiai rövid ideig szerencsétlenül tartották, s a magyarok a földig mindent elpusztítottak".
A bajor hadak által szinte évenként elpusztított és belsőleg meghasonlott Morvaország megdöntéséhez nem sok hiányzott. Bár e pusztításokban a morva nép is szenvedett, a nép nem pusztult el, csak a morvák és a szomszédos szláv népek felett uralkodó morva fejedelemség és katonai kísérete. Amikor Konstantin császár 50 év múlva azt írta, hogy a magyarok által elfoglalt Morvaország "népének maradékai szétszéledve a szomszédos népekhez, bolgárokhoz, magyarokhoz, horvátokhoz és a többi néphez menekültek",valójában nem a morva nép, hanem a morva fejedelmi kíséret és udvari nép szétszéledéséről volt szó, amely ezentúl más fejedelmi udvarokban talált életlehetőséget.
II. Mojmir (Moimar) fejedelem további sorsa ismeretlen, de felmerült a gondolat, hogy Anonymus Ménmarót történetébe beleszőtt valamit Mojmiréból. A gesta szerint Ménmarót vesztes csata után megadta magát, és országát leányával együtt Árpád fiának, Zoltánnak engedte át. Ha "Marót"-ország másutt volt is, mint azt Anonymus helynevekből kikövetkeztette, Zolta pedig utódai korából ítélve még csak ekkortájt született, és mint trónörökös nem jöhet számításba, gondolhatunk bátyjára, Leventére mint Morvaország új urára, mert az egyik fő morva vár, Břeclav-Lundenburg a Morva és Thaia összefolyásánál 1056-ban Laventenburch néven tűnik fel, s ezt a Levente névvel Is magyarázzák.
902-ben Morvaország a magyar fejedelemség számára olyanféle vég-vidék lett, mint Pannónia volt a frankok és a Nyitra-vidék a morvák számára. E végvidéken a helyi szláv lakosság nagyjából változatlanul élte életét. Morava várost 942-ben is említik, s a morva központokban dolgozó köznép a régészet tanúsága szerint helyben tovább élt mindaddig, amíg a század második felében a Morva völgye veszélyeztetett határsáv lett a német birodalom és Magyarország között.