Előző
22. oldal

Valószínű viszont, hogy túl a Dráván a magyarul tótoknak nevezett szlavónok nemzetségi szervezete érintetlen maradt.
A pannóniai magyar-morva harcok eredményezhették, hogy 900-ban a magyar seregek a Duna felett előnyomulva meghódították Morávia Nyitra vidékén elfoglalt területeit. Az, hogy a Kisalföld a Kis-Kárpátokig, Nagy-Morávia határáig legkésőbb 900 folyamán magyar uralom alá került, abból világlik ki, hogy ez év őszén a Duna északi partjáról indult ki egy magyar sereg Bajorország ellen.
900 nyarára a Kárpát-medence teljes egészében a magyarok kezére került; a végleges megtelepedéshez hátra volt még a szélterületek biztosítása és a jogi elismertetés.
Árpád és Kurszán 900 nyarán követeket küldött az Új frank uralkodóhoz, Gyermek Lajos királyhoz békeajánlattal. A magyar vezérek nyilvánvalóan Pannónia és a morva végek elfoglalásának elismerését kívánták. Minthogy a frank udvar nem volt hajlandó Nagy Károly által hódított területekről lemondani az "új avarok" javára, és a követeket kémeknek bélyegezve visszautasította, ősz folyamán a Kisalföldről két magyar sereg nyomult Bajorország ellen; a nagyobbik a Duna bal partján, a kisebbik a jobb parton. A déli sereg feldúlta az Ennsen túl fekvő "Óperenciát", és nagy zsákmánnyal tért haza, az északi csapat viszont 900. november 20-án Luitpold őrgróf és Richar passaui püspök seregétől vereséget szenvedett. Ekkor kezdték el a bajorok sietve Ennsburg kővárának kiépítését.
A bajor és morva végek elvesztése és egy új "Avarország" létrejötte összehozta a halálos ellenségeket. 901 januárjában morva követek békét kérve jelentek meg Regensburgban. A bajor és morva főemberek itt és Morvaországban esküvel erősítették meg a békét és szövetséget. A magyarellenes, visszavágásra készülő szövetség nem maradt tétlen. A 901-902. évekből Ismeretes egy-egy olyan évkönyvbejegyzés, amely magyar vereségről tudat a frank-morva-magyar határvidéken. Ez 902 őszén a magyar fejedelmeket döntő hadjáratra indította. Mint a Sváb Évkönyvek 902. évi bejegyzése "Háború a magyarokkal Moráviában s az ország legyőzetett"-elárulja,