Előző
8. oldal

E szerződéssel a Duna-völgy térségében egy morvaellenes keleti frank -bolgár szövetség jött létre, és a politikai erők polarizálódásához rövidesen hozzájárult, hogy Bölcs Leó császár a bolgárok ellen egy bizánci -magyar szövetséget hozott létre.
Amióta a népvándorlás meg-megújuló rohamai fenyegették a kelet-római birodalmat, Bizánc urainak második fegyverévé vált egy ravasz diplomáciai fogás, a barbár népek egymásra uszítása. Az avar birodalom bukása után az avar harcosokkal megerősödött Bolgárország ellen nem volt kit mozgósítani, és Bizánc tehetetlen volt a bolgár támadásokkal szemben. Csak 815-ben sikerült -nagy anyagi áldozatok árán -harmincéves békét létrehozni, majd ennek lejárta után a nyugat felől is szorongatott Bulgáriát a kereszténység felvételére indítani (861-865). A görög hittérítéssel békére késztetett bolgár cárság akkor vált újból Bizánc veszedelmes ellenfelévé, amikor a buzgó kereszténnyé lett Borisz cár bizánci neveltetésű fia, Simeon lépett trónra (893).
A görög-bolgár ellentét egy Bulgáriát sértő kereskedelmi korlátozás nyomán robbant ki. Simeon trónra lépését követően két görög kereskedőnek, aki a bizánci udvarban túlzott befolyást élvezett, sikerült elérnie, hogy Leó császár kitiltotta a bolgár kereskedőket Bizáncból, Szalonikire korlátozta működésük színterét, és magas vámmal sújtotta őket. Simeon cár eredménytelen tiltakozás után hadat indított a császár ellen, és Macedóniában megverte az ellene vonuló bizánci sereget. A császár erre magyar segítséget kért a bolgárok ellen. Elküldte Nikétász Szklórosz patríciust hajón az Al-Dunához, hogy tárgyaljon a magyar fejedelmekkel. Az ajándékokkal megrakott főrangú követ találkozott Árpáddal és Kurszánnal, és rávette őket, hogy küldjenek sereget Simeon ellen. Miután a gyula címet viselő hadúr és a kendének titulált kisebb hatalmú főkirály hozzájárult, a császár hajóhadat küldött Eusztathiosz tengernagy vezetésével, hogy szállítsa át a magyar sereget a Dunán. A sereg vezetését Árpád fiára, Leventére, a kabarok vezérére bízták, ami azt mutatja, hogy ebben a kalandozásszerű akcióban csupán katonai segédnépek vettek részt. Miközben Niképhorosz Phokász görög hadvezér délről támadta Bolgárországot, Levente serege sikeresen partra szállt északon, több ütközetben megverte a bolgárokat, úgy, hogy maga Simeon cár is alig tudott Drisztra (Szilisztria) várában menedéket találni.