Előző
8. oldal

A minden bizonnyal rendkívül kis mennyiségű gabonaneműeket a megtisztítás után még további eljárásnak vetették alá. A kölest először hántolni kellett és erre szolgált a kölyü, mely kétségtelenül ótörök jövevényszó. A gabona magvakat őrölték, amihez általában kézzel hajtott őrlőköveket használtak. Ilyenek az adott időszakban a magyarsághoz köthető leletanyagban is előkerültek (5. kép). A megőrölt gabonaszemekből lett a dara; e szó ótörök eredete kétségtelen és a durva őrleményt jelentette, amely ilyen formában elsősorban pépes ételek készítésére volt különösen alkalmas.
A fentiek alapján valószínűnek tetszik, hogy a honfoglalás előtti magyarság egy része rendelkezett bizonyos szántóföld-művelési ismeretekkel. Ennek egy részét a Kazár Kaganátusban sajátíthatta el, de tanulhatott a különböző keleti-szláv törzsektől is, melyek közvetlen közelében élt. Érdekes módon a magyar nyelvtudomány ezt egyes esetekben nem vette figyelembe. Kniezsa István, a hatalmas tudású szláv-magyar nyelvtudás, az ösztöke szavunkat mindenképpen a szlováicbál igyekezett származtatni: "Az átvett alak a styk, vagy Éstyh (ilyet ugyan a szlovákbál nem tudunk kimutatni, de eredetileg kétségtelenül meg kellett lennie!), ebből fejlődött az esztek, ösztök" Ez az alak történeti és jelen forrásokban is megtalálható a keleti szláv nyelvekben.

A honfoglalás kori és az azt megelőző magyarság korántsem volt egységes, erre utalt többek között Bálint Cs., amikor a leletanyagban legalább két nagy csoportot különböztet meg. Ezt nagy vonalakban úgy idézhetem, hogy az egyik a Kárpát-medence sztyeppei területeit elfoglaló pásztorok, harcos, csillogó öltözetű rétege, a másik az a köznép, mely egészében vagy részben földművelő munkát végzett. Azt ma még nem tudjuk meghatározni, hogy milyen lehetett az állattartók és a földművelők aránya, de az újabb eredményeket áttekintve mindenképpen igaz Györffy Gy. megállapítása: "A mezőgazdaság súlya, mint az elmondottakból kitetszik, az állattenyésztésen és az annak alárendelt földművelésen nyugodott."