Előző
4. oldal

Az eke, köldök kétségtelenül csuvasos török eredetű, nemrégiben Balázs János tett kísérletet arra, hogy a szánt igénket a csuvasos szám szóval hozza kapcsolatba. Etimológiája még nem elfogadott, de valószínűnek látszik. A rész-elnevezések közül mára honfoglalás előtt is megvolt, illetve meglehetett: szarv, talp, eke, fő, szántóvas, laposvas, hosszúvas, vezér; honfoglalás előtti szláv jövevényszó: gerendely, taliga, kabola, ösztöke, pating, kakat.
A kapcsolatokat nemcsak az ekéhez fűződő szavak eredete, hanem a régészeti leletek is alátámasztják. A Közép-Volga mellékén, az egykori bolgár-törökök országa területén már a régi időkben megindult ásatások nagy számban hoztak felszínre ekevasakat, a főleg leletmentő feltárások mindezt még tovább gazdagították és néhány csoroszlya (hosszúvas) is előkerült (1. kép,). Mindez a 7-10. század között meglehetősen magas fokú ekés földművelésre utal. Ha pedig a magyarok az elnevezést átvették, akkor az is elképzelhető, hogy maguk is részt vettek a föld megművelésében.
Ezt látszik alátámasztani az ekének egy bizonyos formája, amelyet a szakirodalom szarvtalpas ekének nevezett el. Ennek szarvát és talpát egyetlen fából faragták, de mivel ehhez alkalmas fa csak ritkán akadt, ezért két fél " szarvtalpat munkáltak ki és ezeket a talpnál összecsapolták, illetve a szarvakat összeerősítették. Ez a rendkívül erős ekeszerkezet a legkeményebb gyepet is felhasogatta. Ez az ekeszerkezet a magyar nyelvterület jelentős részén megtalálható: a Felvidéken, a Dél-Alföldön, a Duna-Tisza közén, sőt Dunántúl keleti felében is. Történetileg legalábbis a késő középkorig tudjuk követni, régebben is minden bizonnyal meglehetett, csak az ábrázolások hiányoznak. Nyugat felé ez az ekeforma nincs meg, keletre viszont jól nyomon követhető. Megvan Moldovában, Ukrajnában, ezt még a Krímben is használták. A csuvasok saban nevű ekéje ezzel teljesen megegyezett, ezt használták a szibériai orosz telepesek is. Mindezek 22 adatok nagyon valószínűvé teszik, hogy elődeink a szarvtalpas ekét nagyon korán megismerték.