Előző
60. oldal

E vidék az itt előkerült Taksony kori hamis aranysolidusok szerint kapcsolatban állt a görög kereskedelemmel.
Taksony korának többi főemberét nem ismerjük, mindamellett az a krónikás hagyomány, hogy Taksony Magyarország minden lőemberével együtt "hatalomban és békességben" uralkodott, arra mutat, hogy sikerült az egyensúlyt megtalálnia a különféle hatalmi csoportok között.

A KÜLPOLITIKA ÁTFORDULÁSA

Taksony külpolitikájában, amennyire ezt ahézagos adatokból meg tudjuk ítélni, a szomszéd országokkal való békét tartotta Szem előtt. Erre egyrészt az ország meggyöngült katonai ereje késztette, másrészt a békés kereskedelemből származó anyagi haszon, ami nélkül katonai kíséretet fenntartani és "etetni" nem lehetett. A távolsági kereskedelem vámja, sőt a kereskedelemben való aktív részvétel volt az adott időben az egyetlen komoly tétet, amivel pótolni lehetett az évi adók elmaradását és a kalandozásokon szerzett zsákmányt.
A nyugattól való elzártság állapotában mind a védekezés, mind a távolsági kereskedelem szempontjából a besenyőkkel való szövetség volt legfontosabb. Néhány szövetséges besenyő törzs katonai ereje egy német támadás esetén hathatós segítséget nyújthatott volna. Gazdasági szempontból annak volt különös jelentősége, hogy a besenyők uralták azt az egész térséget, amelyen a keleti távolsági kereskedelem bonyolódott. Mohamedán kereskedők csak a besenyő törzsfők jóvoltából juthattak a Magyarországra, de Kijevbe és az al-dunai Perejaszlavecbe is "Besenyőország" érintésével vezetett a legrövidebb üt.
Taksonynak a besenyők felé való orientálódására mindenekelőtt házassága mutat. Anonymus szerint a "kunok földjéről" vett feleséget. Minthogy a komán-kunok csak 1055-ben érkeztek Európába, és a 11. század végi gesztában a "kunok földje" a besenyőknek a Dunától a Donig terjedő országát jelentette, csaknem bizonyos, hogy felesége besenyő hercegnő volt. Ezt alátámasztja, hogy a Heves megyei Taksony faluval tőszomszédos Abádot és környékét odaadta Tonuzoba besenyő vezéri sarjnak szálláshelyül.