Előző
58. oldal
ZERIND DUKÁTUSA

A Magyar Krónikából és a helynevekből úgy tűnik, hogy a "dukátus" tényleges birtokosa Taksony idejében nem is Tormás, hanem Tar Zerind volt. Zerind neve csak azért került be a krónikába, mert ő volt a lázadó Koppány apja, és rejtély, hogy milyen rokonságban állt Taksonnyal, illetve Gézával. Minthogy Koppány Géza özvegyét követelte magának, Zerind Taksony ifjabb kortársa kellett hogy legyen, és mivel Konstantin császár nem sorolja fel Árpád unokóá között, dédunokája lehetett valamelyik idősebb ágból, mint Tevel fia Tormás. A tolnai Koppány, Tarhos, Tevel és Tormás helynevek szomszédságából következtethető, hogy Zeririd Tormás fivére volt. Ha Zerind (Szörónd) szállásainak emlékét tartják fenn Szörény faluneveink is, akkor az ormánsági Fekete-víz felső szakaszánál és torkolatánál levő két Szörény - az utóbbi Tormás-telke és Koppány mellett - a Tormással való szoros rokoni kapcsolat mellett szól. Azáltal, hogy a Dunántúl veszélyeztetett zónává vált, és hogy Tolna megye Apor hadvezér uralma alá került, indokolt lett a Tarhos ágbeli hercegnek a Dunától keletre szállásbirtokot kijelölni. Igy nyerhette a Zerind Bács melletti szállását, Szeréndet. Mint a "dukátus" ólvezője jutott a Fekete-Körös átkelőjónól fekvő Zerind birtokába.
Az a körülmény, hogy Zerind nem a dukátus nyíri és bihari részén választotta meg szállását, a fő kereskedelmi utak áttolódásának következménye lehet. Amíg 955-ig az északkeleti, mohamedán kereskedelmi útnak volt a legnagyobb jelentősége, 965-ben, a Kazár Birodalom bukásával ez az üt elvesztette jelentőségét, és a Duna-deltánál levő Perejaszlavec lett a kelet-európai kereskedelem gócpontja. Bizonyára ezért helyezte át udvarhelyét a rangidős Zerind, majd Géza "Biharország" déli részére.
Tormás halála után Taksony fia, Géza herceg került a nyitrai részekre -szállásának emlékét bizonyára a Galgóctól keletre fekvő Décse falu neve őrizte -‚ Zerind halála után pedig ő nyerte a a tiszántúli "uruszágot", ahol a Krassó megyei Gyécse és a békési Décsi mellett a hevesi, Tisza-parti Décse volt az a hely, ahonnan a távolsági kereskedőket a legjobban lehetett vámolni, s ezáltal a hercegi udvartartásnak jövedelmet biztosítani.