Előző 14. oldalNem tekintve azt, hogy a görög familia szón szolgacsaládot, illetve cselédet is értettek, a magyar őskrónikában, az úgynevezett 11. század végi gestában feljegyzett magyar hagyomány kifejezetten szól az asszonynép beköltözéséről, és csak az állatok elvesztését panaszolja, amikor elmondja, hogy a magyarok előző lakhelyükön "nem maradhattak, mivel a sasok (régi magyar nyelven besék!) úgy zúdultak le rájuk a fákról, mint a legyek, s barmaikat és lovaikat felfalva elpusztították..."
Erdélyben ... hét földvárat építettek feleségeik és vagyonuk őrzésére." Ez a legendás formába öltöztetett hagyomány őrizte meg a honfoglaló magyarok fő gondját-baját. A folyókkal szabdalt sztyeppen nem volt rá idő és mód, hogy a lassan vonuló juhnyájakat és gulyákat magukkal hajtsák, és a folyókon átszállítsák, az újhazában pedig nem találtak a veszteséget kellően pótló állatállományt. Az emberveszteséget viszont a meneküléskor csökkentette, hogy a magukkal hajtott méneseikből váltott lovakkal gyorsabban menekülhettek, mint a gázlókat nem ismerő besenyők, akiket a zsákmány birtokbavétele és szétosztása is hátráltatott. Biztosra vehető, hogy a Don és Donyec vidéki törzsek komoly emberveszteséget is szenvedtek; egy-két nemzetség el is pusztulhatott, de végül is mind a tíz törzs elérte menekülése célját, a Kárpát-medencét.
A menekülő törzsek a legrövidebb úton igyekeztek a Kárpátok fedezékébe jutni, s erre a Kijev felől jövő "fekete magyaroknak" (kabaroknak, székelyeknek) és a velük tartó keleti szlávoknak a Vereckei-hágó, a hét törzs népének pedig a Radnai-, Borgói- és Tatár-hágó, valamint a Békás-, Ojtozi- és Bodza-szoros kínálkozott. A dél-erdélyi és al-dunai szorosokat a bolgár támadás miatt nem vehették tömegesen igénybe; ezt a bolgárok annál is inkább akadályozták, mert Erdély értékes sóbányáival uralmuk alatt volt.
A bonfoglalás itt leírt második szakasza főként Erdélybe torkollott.
A magyar őskrónika szerint a "besék" elől való menekülés és a hegyeken való átkelés után "elérkeztek Magyarország végeire, tudniillik Erdélybe. Itt hét földvárat építettek feleségeik és vagyonuk őrzésére, s egy ideig itt maradtak... Erdélyben tehát megpihentek és barmaikat erőhöz juttatták (recreaverunt)."