dr. Vörös Gabriella: Árpád népe, Szent István népe - a régészeti emlékek tükrében

A korszakról csak írásos emlékekbõl nem sokat lehet megtudni, de a régészet sem maradhat magára, hiszen a történelemtudománynak ez is csak egy, bár nagyon fontos szelete.

A "honfoglalás kora" - "Szent István kora"

A honfoglalás egy folyamat lezárásának tekinthetõ. 895/896-ban megérkeztek a Kárpát-medencébe honfoglaló õseink. Az ezt követõ kb. 100 évet nevezhetjük a honfoglalás korának, mely az 1000-ben történõ koronázással ér véget. A kora Árpád-kori emlékeket azonban csak a legritkább esetben lehet Szent István uralkodásának idõszakára korhatározni.

A régészet elsõsorban tárgyakra épít - a hozott, ill. az itt felvirágoztatott anyagi, szellemi kultúra emlékeire.

Árpád népe

Az elõadás elsõ fele a honfoglalás kori temetõk leleteit mutatja be, valamint (elsõsorban viseletük alapján) a honfoglalás kori férfit és nõt.

Az egyik legismertebb mûvészeti alkotás, mely a honfoglaláshoz kapcsolódik a köztudatban Munkácsy Mihály Honfoglalás címû képe. Ez lényegében egy 100 évvel ezelõtti elképzelés Árpádról és népérõl, valamint az itt talált népekrõl, az avarokról és szlávokról, akiket a hajlongó alakok jelképeznek a festményen. Árpádról idealizált képet festett Munkácsy.

Tudományosan László Gyula foglalta össze elõször (1944-ben) a honfoglaló magyar nép életét. Sõt nemcsak összefoglalta, de le is rajzolta. Munkái segítségével hiteles képet alakíthatunk ki, hiszen megállapításai (pl. a reflex íjra, a tegezre vagy a lószerszámra vonatkozóan) régészeti leleteken alapulnak.

Honfoglalás-kori férfi

Az elõadáson a leggazdagabb leletekkel foglalkozunk, mivel ezek alapján könnyebb rekonstruálni az akkori viseletet. A köznép sírjaiban kevés lelet maradt ránk, így a gazdagokra jellemzõ ruházatról, ékszerekrõl lesz szó.

A gazdag honfoglalás kori férfi öltözékének fõbb darabjai:

Az öv a férfiviselet legjellegzetesebb darabja. Ehhez kapcsolódik az ún. felövezés, mely során az ifjak övet kaptak, azaz férfivá avatták õket.

A tarsoly egy kb. arasznyi méretû, bõrbõl készült használati tárgy. Fedelét az ún. tarsolylemezzel díszítették - ezekbõl kb. 30 darab található Magyarországon.

A férfi öltözet fontos részét alkották a fegyverek: Szállóigévé vált a mondás: "A magyarok nyilaitól ments meg Uram minket!". Mivel a kb. 200 méterre hordó íjak fából készültek, csak a merevítõmarkolatból következtethetnek formájára. Az íjakhoz éles, hegyes nyílvesszõk tartoztak, melyeket szerves anyagból készült tegezben tartottak. Maguk az eltérõ formájú és méretû nyílhegyek vasból készültek.

Külön ki kell emelni az ún. készenléti íjtegezt. Sokáig úgy gondolták, hogy az íjat felajzatlan állapotban vitték magukkal õseink, ma már - a Karosban (Észak-Magyarország) talált veretekkel díszített készenléti íjtegez megtalálása után - tudjuk, hogy felajzva tartották ebben az ún. készenléti íjtegezben.

Legtöbbször hüvelyre utaló nyom nélkül kerülnek elõ. Leggazdagabban a markolatát díszítették. Nem túl jellemzõ, vasból készült harci eszköz. Felmerülhet a kérdés: Honnan ez a magabiztosság a korabeli viszonyokkal kapcsolatban? Számos esetben csak következtetni lehet, pl. a sírokban talált csúcsdíszek csúcsos süvegre utalhatnak.

Jellemzõ a fennmaradt tárgyakra, hogy ún. palmettás dísz borítja õket. Ez egy húsos levelû vízi növény leegyszerûsített ábrázolása, a korszak legjellegzetesebb motívuma.

Kiemelten kell megemlíteni a:

955-ig intenzív kalandozások folytak, melyek során a fõ zsákmány nemesfém és rabszolgák voltak. Nemesfém alatt többek között kegytárgyakat kell érteni, melyeket beolvasztottak, majd az ötvösök egységes mintázatú, saját ízlésviláguknak megfelelõ tárgyakat készítettek belõlük. A túlvilágra a legtehetõsebbek minél több személyes tárgyat (fegyver, agyagedény, felszerszámozott ló) vittek magukkal. A leggazdagabbak sírjában felszerszámozott lómaradványokat is találnak a régészek.

A lovak felszerelése:

- nyereg, mely fából készült és elpusztult, de a kápát díszítõ csontmaradványok, fémlemezek megmaradtak. A kápa formája, mérete alapján László Gyula rekonstruálni tudta magát a nyerget.

- kengyel, melyben felállva hátrafelé is tudtak nyilazni honfoglaló õseink. Kerek aljúak, így arra lehet következtetni, hogy elõdeink puha talpú (a mokaszinhoz hasonló) cipõt viseltek.

- zabla, mivel vasból készült, ez is fennmaradt.

- szíjazat ugyan nem maradhatott ránk, de az ezeket díszítõ palmettás veretekbõl következtetni lehet a lószerszám formájára, méretére.

A honfoglaláskori nõ

A gazdag honfoglalás kori nõ öltözékének fõbb darabjai:

Puha, felfelé kunkorodó (erre a fennmaradt veretekbõl következtetnek) hegyû lábbeli. Dominálnak az ékszerek: Az összefont hajba textil vagy bõr szíjat fontak, melyre gazdagon díszített korongokat erõsítettek. Az utóbbiak a mellkas felsõ részérõl kerülnek elõ - a legszebb a Rakamazon talált, melyet egy palmettás madárábrázolás díszít. Elõfordul (bár ritkán) még: Ezekbõl megtudhatjuk, hogy milyen edényeket használtak, valamint következtethetünk a korabeli emberek hitvilágának néhány fontos elemére is. Ez utóbbi azért is különösen fontos, mivel (többek között) éppen a hitvilág különbözõsége az, mely elválasztja a két korszakot - Árpád népét és Szent István népét.

A õsi hitvilág szerint:

- a túlvilág az a hely, ahol az õsökkel találkozni lehet;

- a sámán az élõk és a halottak közti kapcsolat megteremtõje.

A hitvilág kevés kézzel fogható nyoma közé tartozik pl. az a csontból faragott bagoly, mely feltehetõen egy sámánbot végére való.

Nyugati kereszténység elterjedésével párhuzamosan egyre kevesebb a sírokba kerülõ használati tárgy, ékszer, hiszen tanítása szerint a túlvilágra nem kell semmit vinni. Ugyanakkor elkezdõdik a templomok mellé temetkezés és fennmaradnak különbözõ mellkeresztek, keresztábrázolások (ritkán a sírokban is).

Szent István népe

A honfoglalás kori településekrõl kevés ismerettel rendelkezünk, melynek oka talán abban keresendõ, hogy ekkor történt meg az áttérés a legeltetõ állattenyésztésrõl; ekkor történt a letelepedés. A föld fölötti könnyûszerkezetû lakóhelyeknek (pl. jurta) semmilyen feltárható része nem maradt.

A Duna-Tisza-közén és a mai Csongrád megye területén sok tavacska, ér volt, így sok volt a lápos, ingoványos terület és az erdõ. Ebbõl az következik, hogy nem lehetett a régi módon állatot tartani, tehát új életmódot kellett kialakítaniuk - ez pedig nem más, mint a letelepedett életmód, melynek legfontosabb jellemzõje a növénytermesztés és az állattenyésztés.

A XI-XIII. századból számos (fõleg bizánci) ábrázolás maradt ránk a korabeli gazdálkodási módokkal kapcsolatban. Ezek és a korabeli falvak leletei alapján az Árpád-korban gyakorolták õseink:

Természetesen megmaradtak az õsi mesterségek is: Használták az orsót, melybõl az orsó végére tett nehezék maradt meg. Erre utalnak az agyagból készült, különbözõ formájú és méretû hálónehezékek, valamint a ritka leletnek számító horgok. Erre a falvak szemétgödreiben feltárt csontmaradványok szolgáltatnak bizonyítékot. Meg kell említeni még: Ennek nyomait is számos lelet õrzi:

- ásó (csak a vége – ún. papucsa - készült fémbõl; ritka lelet, mivel nagyon becses eszköznek számított)

- sarló (aratásnál használták)

- õrlõkõ (kevés ép maradt fenn; a távoli kõbányákból hozták)

- szõlõmetszõkés

A Szent István kori falu

Általában vízfolyások magas partján találhatóak, hogy a falu lakói minél egyszerûbben juthassanak vízhez. A falvak kis, torony nélküli, döngölt agyag alapzatú templommal rendelkeztek Szent István korától.

A házak téglalap alaprajzú, 3-4 méter oldalhosszú, félig földbe mélyített épületek, melyek tetejét zsúppal, náddal fedték. A ház közepén tüzelõhelyet alakítottak ki, magát az épületet pedig árokkal vették körül.

A faluban szabadtéri kemencék nyomait is megtalálták. Ezek a boltozatos kemencék is a faluhoz tartoztak, elõttük ún. munkagödör volt.

Fennmaradtak továbbá karámok nyomai - a feltárt körbefutó árkok és a cölöpnyomok alapján.

A karámleletek között a legjellemzõbbek a vékony (pl. bekarcolt) vonalakkal díszített cserépfazekak és a cserépüstök.

A jegyzeteket készítette: Nagy Enikõ
 
 
 

Intézményünk
Szolgáltatások
Munkatársak
Eseménynaptár
Állományunk
Európai Unió
Hasznos linkek
A honlap térképe
Vendégkönyv
Archívum
E-könyvtár

Vissza a fõoldalra