A könyvtár története

    1949-ben jött létre Szentesen a Körzeti Könyvtár két könyvtárossal az Ady Endre utca 11. szám alatt. Feladata a járás területén mûködõ községi és fiókkönyvtárak ellátása volt. Önállóan nem szerzeményezett, a Népkönyvtári Központ küldte a könyvállományt. A város területén is tevékenykedett fiókkönyvtár, a Petõfi utcában, mely tulajdonképpen városi feladatokat látott el. Felügyeletét a Városi Tanács, míg a Körzeti Könyvtárét a Járási Tanács végezte.

    1952-ben, amikor a Körzeti és Városi Fiókkönyvtár a Jószef Attila utcába költözött, már 4 fõfoglalkozású könyvtárosa volt. Ekkor a járás területén 90 fiókkönyvtár, könyvkölcsönzõ mûködött, ebbõl 16 községi könyvtár. A körzeti könyvtár az átszervezés során járási könyvtár lett, s ellátta a városi feladatokat is. Ekkor a könyvtár tulajdonában volt egy "mûvelõdési" motorkerékpár, ezzel szállították a könyveket a községi és fiókkönyvtárakba 1962-ig. Amikor a községi könyvtárak önállóak lettek, a járási könyvtár letétbe helyezett állománya lett törzsanyaguk. Azonban a községek területén mûködõ fiókkönyvtárak 1972-ig a járási könyvtárhoz taroztak.

    Közben 1960 májusában (a megyében elsõként) a könyvtár szabadpolcos rendszerben kezdett el mûködni. Addig a könyveket zárható szekrényekben tartották, így az olvasó mindenképp csak a könyvtáros segítségével juthatott a könyvhöz.

    1972-tõl a Városi Könyvtár járási feladattal mûködött tovább. Ettõl kezdve a községi könyvárak saját költségvetésükbõl szerzeményezték a könyveket a saját és a községi fiókkönyvtárak számára. A Városi Könyvtár feladatainak ellátását segítette egy "mûvelõdési" autó. Ezzel oldották meg a fiókkönyvtárak részére a könyvszállítást, a községekben tartandó ellenõrzéseket, az elõadók szállítását a rendezvényekre. Mivel a könyvtár területi szerepe csökkent, a jármûvet nem használták naponta, ezért 1982-ben átadták az autót a Mûvelõdési Központnak.A Petőfi utcai könyvtár
 

    A 80-as évek elejére a könyvtár teljesen zsúfolttá vált, valamint nem volt lehetõség olvasóteremet és raktárhelyiséget kialakítani. A problémák megoldását az jelentette, hogy az intézmény 1984 õszén új, tágasabb épületbe költözött a Petõfi utca 1. szám alá. A gyermekkönyvtári állomány a régi helyen, a József Attila utcai épületben maradt.
 
 

    1997. júniusában létrejött az önálló Városi Gyermekkönyvtár, mivel Szentes Város Önkormányzatának Képviselõ Testülete 1997. június 27-én hozott határozatában megalakította a Városi Könyvtár Közhasznú Társaságot. A Kht. 1998. szeptember 18-án nyitotta meg kapuit a könyvtári céloknak megfelelõen átalakított és felújított zsinagóga épületében.

    A Városi Könyvtár vezetõi:

    A Városi Könyvtár Kht. ügyvezetõi:
 
 
Intézményünk
Szolgáltatások
Munkatársak
Eseménynaptár
Állományunk
Európai Unió
Hasznos linkek
A honlap térképe
Vendégkönyv
Archívum
E-könyvtár

Vissza a fõoldalra