Előző
20. oldal

Ibn Fadhlán ismerteti a Bagdadból Itilbe vezető kereskedelmi útvonalat. Az út északnak tartott, és az Araltól délre fekvő Horezm fővárosába érkezett. Előzőleg egy leágazása a Kínából Szíriába és Bizáncba irányuló selyemúthoz csatlakozott. Horezmből az útvonal az Emba, majd az Urál folyó révjein áthaladva kijutott a Volgához. Itt egyik ága északnak, a volgai bolgárokhoz vezetett, a másik délnek, Itilbe tartott, ahonnan az útvonal kivezetett a sztyeppi népekhez. Nagyon jelentős volt a folyami hajózás. A vízi utakat használták a kazárok, a magyarok ős általában a kereskedelembe bekapcsolódott népek. A rövid vízválasztók volokjain átvontatták a hajókat.
A honfoglalás kori magyar lelőhelyeken talált arab dirhemek közt vannak levágott pereműek. A lemetszett peremet és a középső részt gondosan őrizték. A dirhemcsonkítasnak ez a módja szaltovo-majaki és a magyarországi dirhemleletekre jellemző. A Kazár Kaganátus népei a 2,7-2,9 g súlyú dirhemeknél kisebb értékű pénzeknek érezték szükségét. A kisebb értékek létrehozásának ez az eljárása a magyar és a szaltovo-majaki összefüggéseknek figyelemre méltó szála.
A 10. századi magyar vezető réteg ékszereinek ős használati tárgyainak díszítésében keleties növényi elemek uralkodnak. Mellettük jelentősek a növényi motívumokkal összevont szárnyas fantáziaragadozók. Az ötvösművészet növényi motívumokat kedvelő irányzatát szaszanidának szokás nevezni, holott a sztyeppen a növényi díszek alkalmazása a 7-8. század fordulójától, a Szaszanidák bukása után terjedt el Az elnevezés ezek szerint anakronisztikus.
A sztyeppi-kaukázusi művészetnek a kialakulása még tisztázatlan. Meglehet, hogy a benne központi helyet elfoglaló növényi díszek az ősi állatmotívumok stilizált továbbfejlesztései. Több honfoglalás kori lelet. Például a rakamaz-gyepiföldi ezüstkorongok ragadozó madár ábrázolásaival megfigyelhető az állat- és növénymotívumok kapcsolata. A kelet-európai sztyeppen közkedveltté vált a növényi díszítés, az onnan előkerült tárgyakon is megvan az állatábrázolások átmenete növényibe. Több esetben a növény fonatos dísz állatalakokat takar.