Előző
43. oldal

Anonymus a honfoglaló vezérek között a hetedik helyen Tühütüm, azaz Tétény vezért sorolja fel, s az 5 nevét őrző Árpád-kori szállások a budai Téténytől fel a Fertőig, illetve‚ Bécsi-medencéi éppen a kende partvonalát fedik. Tétényt az erdélyi gyulán tartották ősüknek, de a Tühütüm fia Harka nevében fennmaradt "harmadik" vezéri méltóság, karhasz alapján inkább a harka tisztség kapcsolható hozzá. Ezen az sem változtat, hogy egy újonnan‚ a marokkói Rabatban felfedezett 942. évi arab forrás Harhadi néven adja meg nevét, mert a népi tudat a tisztségviselő fiát olykor a kicsinyített tisztségnévvel jelölte. (Például a Fekete-Körös völgyében a századelőn a bíró gyermekét birókónak mondták.)
A harmadik méltóság, a harka tisztét a 920- 930-as évek táján Kád, Bulcsú apja töltötte be. Az ő nevét fenntartó szállások főleg a Balatontól a Dunáíg terjedő területen jelentkeznek, részint a Fertő tó és a Répce mellett - ami felfogható úgy is, mint Tótény fia "Harka" öröksége -‚részint a Balaton északi partján. Minthogy Diós-Kál a 9. században fejedelmi székhelynek számító Zalavárral szomszédos, ennek mindenkori ura pedig a fenéki római erődöt is kezében tartotta, birtoklása méltán kapcsolható a harmadik vezérhez. Kál nyári szállását a Badacsony közelében torkolló Káli-völgyben kereshetjük. Badacsonylábdi, az Árpád-kori Lád volt ősi fészke a Vérbulcs- vagy Lád-nemzetségnek; e tájon jelölik meg a, krónikák is Bulcsú szálláshelyét. Bulcsú nyári szálláshelyét jó okkal keresték a Szombathely közelében fekvő Bulcsú (ma Búcsú) nevű faluban.
Anonymus Bogátot mondja Bulcsú apjának, ami bizonyosan téves, de lehet, hogy Bogát is Bulcsú családjához tartozott, és a harka méltóságát töltötte be. Erre látszik mutatni, hogy 921-ben egy Árpád-házi herceggel, Tarhossal vonult a szövetséges Itáliába, úgy, mint 948-ban Bulcsú harka Árpád-házi Tormás herceggel Bizáncba.
Téténnyel, Kállal és Bogáttal kapcsolatban felmerülhet, hogy mint fejedelmi vők, illetve sógorok nyertek el fejedelmi partvonalakat vagy hercegi szállásokat; a nevüket fenntartó helynevek: Tétény a Duna partján, Kál Hevesben és Bogát Baranya, Tolna, Somogy és Szabolcs megyében az Árpádok szállásai mellett jelentkeznek, mintha családtagok nevét őriznék.